Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 20 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل IFAS ،MBBR,  RBC ،... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است. این شرکت تولید کننده اولین دستگاه تصفیه فاضلاب به روش RBC در ایران است.
هم اکنون این شرکت جهت تکمیل اهداف بنیادین خود، با ارائه دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی iWater  برای تامین سلامت خانواده ها نیز گام برداشته است.
جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.iWater.co مراجعه نمائید.

تصفیه آب استخر ( بخش اول )

طراحی تاسیسات استخر

فیلترها به منظور جدا کردن آلودگی هایی همچون میکروارگانیسم ها و بعضی باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرند . امروزه عمدتاً دو نوع فیلتر موجود می باشند که عبارتند از فیلتر دیاتومیت ( ذرات ریز سیلیسی که از بقایای نوعی جلبک به دست می آید ) و فیلتر ماسه ای تحت فشار . تا زمان جنگ جهانی دوم ، در بیش تر تاسیسات از روش تصفیه آب با فیلترهای شنی استفاده می گردید ولی بتدریج فیلتر دیاتومیت جای آن را گرفته است .

تصفیه آب استخر

 

فیلترهای ماسه ای در تصفیه آب  :

ماده ی صافی متشکل از اندازه های مناسبی از ماسه ی الک شده یا خرده کوارتز و خرده سنگ به عمق حداقل 36 اینچ بوده و نتیجه ی مطلوب زمانی بدست می آید که اندازه ی ذرات ماسه 4/0 میلی متر با ضریب یکنواختی حداکثر 75/1 باشد .  ماسه باید از خاک رس و مواد ارگانیک و مواد قابل انحلال ، شسته شود . در بالای سطح بستر ماسه ، باید یک فاصله ی آزاد تقریباً 18 اینچی ایجاد نمود تا هنگام بک واش فیلتر ، از هدر رفتن زیاده از حد ماده ی صافی جلوگیری شود . این فیلترها ممکن است عمودی یا افقی باشند ولی در هر صورت جهت جریان آب در هنگام تصفیه از بالا به پایین و هنگام بک واش از پایین به بالاست . بدون یک ماده ی منعقد کننده ، صافی ماسه ای فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است . اما در صورت اضافه کردن یک ماد ه ی منعقد کننده ، ماسه صافی جهت جداکردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه ی خوب ،  عملکرد بهتر خواهد داشت .

آلوم ( سولفات آلومینیم )ماده ی منعقد کننده ی معمول ، قبل از فیلتر بداخل آب استخر تزریق می شود تا بخوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که براحتی توسط فیلتر جدا می گردند ، تقسیم نماید .

وقتی ماده ی منعقد کننده به آب اضافه شود ، در اثر واکنش مواد قلیایی آب ، یک ماده ی رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل می شود .

فلاک ، مواد خوب تقسیم شده شامل ترکیبات رنگی و باکتری ها را بخود جذب کرده و بدام می اندازد .

غربال ماسه ای فیلتر ، این فلاک را از آب جدا می کند و نتیجتاً آب زلال و تمیز از فیلتر خارج می گردد .

یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی می باید در نظر گرفت ، در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند . بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد .

آلوم ، pHآب استخر را پایین می آورد ، چرا که یک ترکیب اسیدی بوده و با ترکیبات قلیایی در داخل آب استخر واکنش شیمیایی صورت می دهد . این شاخص pHکه جهت اندازه گیری خاصیت اسیدی آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد باید بین 7 تا 6/7 ثابت نگه داشته شود تا آب ، چشم و اندام های مخاطی را ناراحت نکند . در چنین تاسیساتی باید جهت ثابت نگهداشتن pHمطلوب به آب ، قلیا اضافه نمود . این کار ممکن است با تزریق محلول کربنات سدیم به خط آب جریانی فیلتر با خط مکش پمپ ، توسط تزریق کننده های شیمیایی صورت گیرد .

با استفاده از کلسیت بعنوان ماده ی صافی بجای ماسه ، می توان اسیدیته ای را که ایجاد می کند ، خنثی نمود . کلسیت چنانکه خاصیت اسیدی آلوم را خنثی کند ، بتدریج از بین می رود و از این رو باید دانه های تازه کلسیت به صافی اضافه شود و شدت جریان در فیلتر ماسه ای باید از 2 گالن بر دقیقه بر هر فوت مربع سطح بیشتر نباشد .

فیلترهای خاک سیلیسی در تصفیه آب :

طی جنگ جهانی دوم ، نیاز به یک دستگاه تصفیه آب یکپارچه موجب ابداع فیلتر دیاتومیت گردید که بعد ها بعنوان فیلتر آب استخر مورد استفاده قرار گرفت وماده ی صافی عبارتست از خاک سیلیسی که در واقع پودر فسیل باقیمانده از گیاهان دریایی میکروسکوپی می باشد که خاک سیلیسی بلحاظ میکروسکوپی بودن اجزاء نامنظم بودن شکل و خنثی بودن از نظر شیمیایی ، یک ماده ی صافی ایده آل است . فیلتر دیاتومیت متشکل است از استوانه های متعددی که بطور عمودی از یک صفحه ی چند بخشی آویزانند . جنس این استوانه ها از مونل ( آلیاژی از نیکل ، مس ، آهن و منگنز ) ، اکسید آلومینیم و سایر مواد خنثی است که میان سوراخ های تنگ یک غربال ، بافته شده و روی آن ها پوشش خاک سیلیسی فیلتر نگه داشته می شود

شدت جریان آب در گذر از فیلتر خاک سیلیسی بین 2 تا 4 گالن بر دقیقه است که تقریبا دو برابر شدت جریان مجاز در فیلتر ماسه ای است . جهت جریان آب در این فیلتر از پایین به بالاست و این موجب می شود که فشار آب ، لایه رسوبی تشکیل شده روی غربال های استوانه ای المان های فیلتر را در جای خود نگهدارد . وقتی که جریان باز می ایستد ، بخش عمده لایه ی رسوبی فیلتر خواهد افتاد ، این امر چنانچه استخر کار مداوم 24 ساعته داشته باشد ، مسئله ای ایجاد نمی کند . اما اگر لازم باشد بطور پریودیک وقفه هایی در گردش آب ایجاد گردد ، با ایجاد یک بای پس ( مسیر فرعی ) با نصب یک پمپ کوچک در سیستم تداوم جریان آب در فیلتر حفظ شده و لذا لایه ی رسوبی المنت ها در جای خود خواهد ماند . بک واش این نوع فیلتر نیازی به آب اضافی ندارد ، تنها باید فشار را اضافه نمود تا اجرام باقی مانده بر روی غربال المان ها ، جدا شوند . این فشار اضافی با تعبیه ی یک شیر گازی در خط بکواش و استفاده از ضربه ی قوچ حاصله از باز و بسته کردن این شیر تامین خواهد شد .  

ادامه دارد ......

منبع : ASHRAE

 

 

 

جدیدترین محصولات