Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 20 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل IFAS ،MBBR,  RBC ،... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است. این شرکت تولید کننده اولین دستگاه تصفیه فاضلاب به روش RBC در ایران است.
هم اکنون این شرکت جهت تکمیل اهداف بنیادین خود، با ارائه دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی iWater  برای تامین سلامت خانواده ها نیز گام برداشته است.
جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.iWater.co مراجعه نمائید.

سیستم ضد عفونی کننده

امروزه به خاطر استعمال همگانی کلر برای ضد عفونی کردن آب ها و فاضلاب ها ، واژه کلرزنی مترادف با ضد عفونی کردن است .اما باید توجه داشت که هر چند کلر جزء مواد ضد عفونی کننده به حساب می آید ، اما همواره به عنوان ضد عفونی کننده مصرف نمی شود . در تصفیه آب های آشامیدنی قبلاً فقط از فیلترهای شنی استفاده می کردند اما با کار پاستور و کخ در دهه 1780 که نشان دادند میکروب ها عوامل بیماری زا هستند و نیز کار کخ که به طور آزمایشگاهی نشان داد که کلر می تواند ویروس ها را بکشد در اروپا استفاده مداوم از کلرزنی از سال 1905 و در آمریکا کلرزنی از سال 1908 از شیکاگو شروع شد .

هر چند استفاده از کلر معمول ترین روش ضد عفونی کردن است ، اما اوزن زنی در فرانسه ، آلمان ، کانادا و شوروی سابق معمول است . در کشورهای اروپایی از دی اکسید کلر برای ضد عفونی کردن استفاده می شود .

انواع ضد عفونی کننده ها

علت استفاده از مواد ضد عفونی کننده ، از بین بردن و یا غیر فعال کردن میکروارگانیزم های بیماری زا ( پاتوژن ها ) از جمله باکتری ها  ، جلبک ها ، ویروس ها و غیره می باشد . این مواد را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

1- آن هایی که با واکنش شیمیایی عمل ضدعفونی کردن انجام می دهند . مثل کلر  ،دی اکسید کلر ، برم  ، ید ، اوزن و ...

2- آن هایی که فیزیکی عمل می کنند مثل اشعه ماوراء بنفش و گاما .

این گروه از ضد عفونی کننده ها برای حجم های مناسب هستند و به دلایل اقتصادی برای ضد عفونی کردن آب ها و فاضلاب ها از مواد شیمیایی استفاده می شود .

مکانیزم کار

ماده ضد عفونی کننده ممکن است به دو صورت زیر عمل کند :

1- اکسیداسیون و یا پاره کردن دیواره سلول و نهایتاً تجزیه میکروارگانیزم

2- نفود به داخل سلول و اختلال در فعالیت سلولی

فاکتور های موثر در عملکرد

عملکرد یک ماده ضد عفونی کننده تابع پیچیده ای از چندین متغیر ، چون نوع و مقدار ماده مورد نظر است . همچنین تابع نوع و غلظت میکروارگانیزم ، زمان تماس و کیفیت آب می باشد . بنابراین در بسیاری از موارد بهترین کار برای انتخاب ماده ی ضد عفونی کننده مناسب ، مطالعه ی آزمایشگاهی می باشد به ویژه برای تعیین مقدار مورد نیاز از ماده ی ضد عفونی برای آب به خصوص ، این مطالعه ضروری است چون تابعی از کیفیت آب است و البته مقدار مورد نیاز باید به اندازه ای باشد که تغییرات محتمل در کیفیت آب تا محل مصرف را هم ملحوظ دارد .

همان گونه که ذکر شد مقدار مورد نیاز ماده ضد عفونی کننده به زمان تماس هم بستگی دارد که این زمان به سرعت واکنش مربوط می شود .

اثر کیفیت آب

کیفیت آب ورودی از جمله کدورت ، مواد آلی ،pH    و دمای آب در عملکرد ماده ضد عفونی کننده موثر است . تحقیقات نشان داده که ذراتی که عامل کدریت هستند می توانند همچون سپری میکروارگانیزها  را در برابر اثر ماده ی ضد عفونی کننده محفوظ دارند .

مواد آلی با چسبیدن به سطح سلول می توانند باعث کاهش تاثیر ماده ، ضد عفونی کننده شوند و به علاوه ترکیب ماده ضد عفونی کننده با ماده آلی ممکن است منجر به ترکیباتی شود که خاصیت میکروب کشی کمتری داشته و یا اصلاً خاصیت میکروب کشی نداشته باشند . ترکیباتی مثل آهن ، منگنز و هیدروژن و ... به خاطر آنکه به راحتی اکسید می شوند ، به علت مصرف ماده ضد عفونی کننده ، باعث کاهش راندمان می شوند . مواد ضد عفونی کننده چون کلر ابتدا با این گونه ترکیبات معدنی واکنش می دهند و سپس در حذف میکروارگانیزم ها شرکت می کنند از این رو وجود این ترکیبات نیاز بیشتر به کلر را باعث می شوند .

اثر ماده ضد عفونی کننده در کیفیت آب تصفیه شده

مواد ضد عفونی کننده چون کلر و ازن می توانند با اکسیداسیون مواد آلی منشا رنگ ، در نهایت رنگ ، آب را حذف کنند . اما کلر با مواد هیومیک دار و بعضی از مواد آلی با وزن مولکولی کم تولید ترکیباتی می کند که لااقل بعضی از آن ها مشکوک بر سرطان زایی است .

افزودن ازن به آب می تواند منجر به تولید آلدئید شود که مسلم نیست ماده بی خطری باشد . دی اکسید کلر تولید  کلرات و کلریت می نماید . از این رو شایسته است که تاثیر این محصولات فرعی روی سلامتی انسان و یا به طور کلی محیط زیست را هم مد نظر داشت . مشاهده شده است که وجود کلر در آب باعث بهبود کار فیلترها می شود .

پکیج تصفیه آب ، سیستم ضد عفونی کننده

 

جدیدترین محصولات