Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 25 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب ، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل RBC   ،  MBBR ، IFAS و ... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است .

هم اکنون به دلیل نیاز کشور به تامین آب در شرایط کم آبی و خشکسالی مناطق اقدام به تولید ماژولهای MBR جهت نصب در حوضچه های هوادهی نموده است .

جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.i-mbr.ir مراجعه نمایید . 

روش تصفیه فاضلاب به روش MBBR

1-   روش تصفيه فاضلاب از طریق سیستم MBBR ، بر اساس  سيستم بيولوژيكي به روش لجن فعال و با استفاده از هوادهي عمقي توسط رشد چسبيده ميكروارگانيزمها با پكينگهاي معلق (MBBR) مي باشد.  

    لجن فعال با هوادهي عمقی برمبناي هضم هوازي فاضلاب خام ، استحصال مي شود كه به فاضلاب خام ورودي در بخش هوادهي به طور مداوم اكسيژن منتقل مي شود و لجن فعال حاصل از واكنشهاي بيوشيميايي در بخش ته نشيني رسوب خواهد نمود. در انتهاي فرآيند بمنظور ضدعفوني كردن به فاضلاب تصفيه شده در بخش ته نشيني پس از سرريز كردن، محلول كلر تزريق مي گردد. آب ناشي از مرحله هضم و تغلیظ لجن كه حاوي مواد حياتي جهت رشد و تكثير ميكروارگانيزم هاي  بخش هوادهي است، به بخش هوادهي برگشت داده مي شود.

تمهیدات خاصی جهت جلوگیری از مدیا از حوضچه ی هوادهی می باید پیش بینی گردد .

FullSizeRender1

سیستم تصفیه فاضلاب به روش MBBR   ( Moring Bed Bio Reaclor ) نیاز به شستشوی معکوس (BACK-WASH) و برگشت لجن نداشته و به علت معلق بودن پکینگ ها دارای درجه اختلاط بالایی می باشد.

 

 

 

2- مزاياي سيستم رشد چسبيده معلق ( MBBR )

سيستم رشد چسبيده معلق همراه با هوادهي عمقي، ويژگي هاي ممتازي در مقايسه با سيستم هوادهي عمقي به تنهايي دارا مي باشد، فهرست زير بيانگر اين مزايا مي باشد.

  1. امكان رشد و تكثير بعضي از ميكروارگانيزم هاي نادر و كم تحمل در اين سيستم ها بيشتر است كه در تصفيه فاضلاب هاي بهداشتی حائز اهميت هستند.
  2. قابليت تحمل آن در برابر شوك هاي بار سمي مانند سيانيد، فنل و فرم آلدئيد بالا است.FullSizeRender2
  3. مشكل پديده بالكينگ را در حوض هاي ته نشيني ثانويه نداريم.
  4. لجن اين سيستم قابليت ته نشيني و فشردگي بيشتري دارد و لذا غلیظ تر است .
  5. قدرت نيترات سازي بالا بخصوص وقتي كم بار باشد.
  6. امكان تصفیه با مقدار بيشتري فاضلاب وجود دارد.
  7. نياز كمتري به نگهداري از تجهيزات آن ميباشد.
  8. توانائي رقيق سازي فاضلاب، آن زياد است.
  9. مخارج احداث و نگهداري آن كمتر است.

10. در مقياس كوچك كارآيي بهتري دارد.

11. پساب خروجي كيفيت مناسبي دارد و مورد تایید محیط زیست می باشد .

12. MLVSS اين سيستم بيشتر است.

13. بهره برداري از آن آسانتر است.

14. نياز به سطح كمي دارد که این امر بدلیل راندمان بیشتر در حوضچه ی هوادهی است .

15. انرژي كمتري نياز دارد چون زمان ماند کمتری در حوضچه ی هوادهی لازم است .

3- مدیای غوطه ور ( Fluidised Media )

مدیای مورد استفاده از نوع غوطه ور ، به میزان طراحی شده در حوضچه ی هوادهی ریخته می شود که ضمن انکه می باید از خروج آنها جلوگیری نمود ، می باید دارای شرایط وزن مخصوص ویژه ای باشند . که حالت غوطه وری در داخل حوضچه را داشته و از بالا آمدن آن ها بر روی سطح حوضچه و یا ته نشینی در کف مخازن جلوگیری شود . شکل مدیا ها می تواند از استوانه های کوچک پلی اتیلنی باشد که به مقدار زیاد در داخل حوضچه ها در حرکت باشند . گردش فاضلاب توسط سیستم های بلوئرها و هوادهی در سراسر حوضچه به صورت پیوسته انجام می گردد .

از نمونه های مدیای غوطه ور و مهندسی شده می توان به برند kaldnes  با سطح ویژه 500m2/m3  و Hydroxyl  ( با سطح ویژه  400 m2/m3) اشاره نمود که دارا بیشترین سطح داخلی جهت رشد میکروارگانیسم هاست .

66

 

 

 

 

 

 

 

 

پکیج تصفیه فاضلاب ، تصفیه فاضلاب ، تصفیه اب

جدیدترین محصولات