Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 20 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل IFAS ،MBBR,  RBC ،... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است. این شرکت تولید کننده اولین دستگاه تصفیه فاضلاب به روش RBC در ایران است.
هم اکنون این شرکت جهت تکمیل اهداف بنیادین خود، با ارائه دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی iWater  برای تامین سلامت خانواده ها نیز گام برداشته است.
جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.iWater.co مراجعه نمائید.

تصفیه فاضلاب در شهرک های صنعتی ( قسمت اول )

امروزه در شهرهای بزرگ ، کارخانجات و صنایع سبک و سنگین در حومه و داخل شهرک های صنعتی جای گرفته اند که ضمن تبادل مواد اولیه و محصولات نهایی به یکدیگر ، امکانات تامین آب ، برق و گاز مورد نیاز آن ها نیز با سهولت و هزینه ی کمتری فراهم گردد .سیستم تصفیه فاضلاب در شهرک های صنعتی

بالطبع برخی کارخانجات مانند صنایع غذایی ، رنگرزی ، نساجی ، چرم سازی ، آب کاری و ..... دارای پساب های صنعتی خواهند بود که هر یک بسته به نوع مواد موجود در خط تولید ، دارای آلودگی خاصی است . استفاده از تصفیه فاضلاب در شهرک های صنعتی ، ضمن بهینه کردن و یکنواخت سازی بار آلودگی ورودی ، بهره برداری از سیستم تصفیه فاضلاب را سهلتر و موثرتر نموده است .

همچنین به مدیریت عمرانی شهرک های صنعتی ، این اجازه را می دهد که از آب حاصله در تصفیه ی انجام شده  ، برای آبیاری فضای سبز استفاده نماید .

 

معمولا ً در فرآیند تصفیه فاضلاب شهرک های صنعتی مراحل زیر وجود دارد :

1- واحد آشغالگیری :

مرحله ی آشغالگیر بخش مهم و متداولی در تصفیه فاضلاب است . انتخاب آشغالگیری از نوع دستی یا اتوماتیک بسته به میزان بودجه بندی پروژه خواهد بود .

آشغالگیرهای دستی بصورت شبکه ای یا سبدی طراحی می شوند و آشغالگیرهای اتوماتیک بصورت گیربکس برقی یا جک های هیدرولیکی ، ضمن جداسازی آشغال ها ، وظیفه ی خروج آن ها را از محیط کانال بعهده خواهند داشت .

2- واحد سیستم پمپاژ

بسته به توپوگرافی منطقه و احداث شبکه های فاضلاب در شهرک های صنعتی ، فاضلاب در محل انتخاب شده در تصفیه در رقوم ارتفاعی پایین تری از سطح زمین جمع آوری می شوند . لذا استفاده از ایستگاه پمپاژ فاضلاب خام که با تعبیه ی کنترل های سطح در ارتفاعات مختلف همراه است ، انتقال خودکار فاضلاب ورودی به داخل حوضچه های اصلی تصفیه فاضلاب میسر می گردد .

نوع پمپ های فاضلابی می تواند بصورت خشک و یا مستغرق باشد .

3-واحد دانه گیری

دانه گیری در صنایع غذایی و پساب هایی که به نحوی دارای مواد معلق سنگین قابل ته نشین باشند  ، نقش موثری را در کاهش آلودگی به دنبال دارد . استفاده از سطوح شیبدار و ایجاد زمان ماند کافی در منبع مربوطه ، دانه ها و آشغال های ریزی را که از شبکه ی آشغالگیر عبور نموده ، ته نشین ساخته که می توان آن ها را نیز با سیستم پمپ و سایلکون از کف حوضچه ها خارج و جمع آوری نمود ، دیده شده که در تصفیه فاضلاب شهرک های صنعتی ، روزانه چند فرغون از این بخش آشغال های زیر جمع آوری شده است .

4-واحد چربی گیری

چربی های تولیدی از شستشوی سطح ورق در صنایع فلزی ، آب کاری و ساخت قطعات خودرو ، موجب عدم کارکرد در تصفیه فاضلاب می گردد . لذا استقرار واحد چربی گیری ، جداسازی موثری از روغن را موجب شده و پساب را برای انجام عملیات اصلی در تصفیه فاضلاب آماده می سازد .سیستم چربی گیر یکی از مراحل در فرایند تصفیه فاضلاب شهرک های صنعتی می باشد .

5-واحد متعادل ساز

این واحد وظیفه ی یکنواخت سازی جریان و تنظیم pHپساب صنعتی را بر عهده دارد .

سنسورهای pHمی تواند در این قسمت نصب گردیده و در صورت کم و زیاد شدن مقادیر pH ، با تزریق مواد شیمیایی محلول به داخل حوضچه ی اصلی ، آن را در محدوده ی pH خنثی تنظیم نماید .

 

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب رستورانی ، طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

 

ادامه دارد ...

 

جدیدترین محصولات