Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 20 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل IFAS ،MBBR,  RBC ،... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است. این شرکت تولید کننده اولین دستگاه تصفیه فاضلاب به روش RBC در ایران است.
هم اکنون این شرکت جهت تکمیل اهداف بنیادین خود، با ارائه دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی iWater  برای تامین سلامت خانواده ها نیز گام برداشته است.
جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.iWater.co مراجعه نمائید.

پکیج تصفیه فاضلاب در شهرک های صنعتی ( قسمت دوم )

در بخش پیشین ؛ واحد های آشغالگیری ، پمپاژ ، دانه گیری ، چربی گیری و متعادلسازی بصورت اجمالی توضیح داده شد . در این مقاله به معرفی واحد های دیگر می پردازیم .

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب شهرک های صنعتی

 

6- واحد بی هوازی UAFB

فاضلاب خام پس از یکنواخت سازی pH، وارد حوضچه های تاثیر گذار در کاهش BOD  ،  COD می گردد . ساده ترین روش ، استفاده از واحد UAFB می باشد . در این روش ، فاضلاب از طریق شبکه ی لوله کشی در کف حوضچه ، جریان رو به بالایی خواهد داشت و در مسیر ، از توده ی لجن های چسبیده بر روی مدیاهای پلیمری نصب شده عبورکرده و در این فرآیند BOD و COD قدری کاهش یافته و H2S آزاد می شود .

7- واحد هوازی رشد چسبیده

در این روش بسته هایی از مدیاهای ثابت از جنس پلیمر در کف حوض هوادهی و بر روی پایه های مخصوص قرارداده می شود .

فاصله ی پایه ها از کف حدود 50 تا 70 سانتی متر بوده و تا نزدیک سطح مایع چیده می شوند . فاضلاب از قسمت پایین حوضچه به سمت بالا حرکت نموده و همزمان توسط هوادهی عمقی ، هوارسانی می گردند . بدلیل رشد میکروارگانیسم ها روی صفحات پلیمری ، شوک بار آلی و بار هیدرولیکی بخوبی کنترل می گردد . فاضلاب با تغذیه از طریق این میکروارگانیسم ها و هوادهی مستمر ، رشد کرده و پساب خروجی ، در حوضچه ی بعدی در واحد ته نشینی ته نشین می گردد .

8-واحد ته نشینی

این واحد که در اغلب سیستم های تصفیه فاضلاب وجود دارد نقش رسوب دهی مواد سنگین و متورم شده را بعهده دارد . لجن حاصله در حوض های دایره ای شکل یا هوپری شکل جمع آوری گشته و قابلیت تخلیه به ابتدای حوض هوادهی در ابتدای راه اندازی و یا انتقال به مخزن ذخیره لجن را خواهد داشت .

انتقال فاضلاب از طریق ایرلیفت پمپ یا پمپ های مستغرق صورت می پذیرد .

9-واحد ذخیره لجن

این واحد لجن حاصله از حوض های ته نشینی اولیه و ثانویه را در خود جای می دهد .

توده های لجن سنگین تر در کف حوضچه جمع آوری و پساب زلال تر در قسمت فوقانی ذخیره می گردد . این پساب از طریق لوله های مخصوص در سطوح بالا ، جمع آوری گشته و به ابتدای واحد پمپاژ از طریق منهول ها انتقال می یابد .

لجن غلیظ تر بتدریج آمادگی ورود به واحد آبگیری از لجن را پیدا می کند .

10-واحد آبگیری از لجن

در صورتیکه زمین کافی در شهرک صنعتی وجود داشته باشد می توان از بسترهای لجن خشک کن برای خشک نمودن توده های لجن غلیظ استفاده نمود . لجن غلیظ از طریق دریچه های کانالی وارد بستر لجن خشک کن شده و بر روی سنگ های مخصوص پخش گشته و آب آن از طریق بستر سیلیسی و شبکه ی لوله کشی زیرین زهکش می گردد . این آب مجدداً در پروسه ی تصفیه شرکت داده می شود .

لجن پخش شده ، بتدریج در اثر برخورد نور خورشید خشک شده و بصورت دستی قابل جمع آوری است .

اشکال این روش در مناطق معتدل و پرباران است که زمان کافی برای خشک شدن لجن وجود ندارد .

انتخاب بعدی استفاده از فیلترپرس یا انواع مشابه است در این دستگاه ، لجن تغلیظ شده به داخل صفحات تو خالی پمپاژ شده و آب آن ها از طریق پارچه ی برزنتی مخصوص جداسازی می گردد . توده ی لجن در داخل صفحات پلیمری محبوس گشته و با هوای فشرده بسرعت خشک و به راحتی جداسازی می گردد .

با استفاده از فیلترپرس می توان در روز ، چندین نوبت عملیات آبگیری از لجن را بصورت مکانیکی انجام داد .

11- واحد کلرزنی

پساب خروجی از ته نشینی که از قسمت فوقانی آن جمع آوری می گردد عاری از لجن و کفاب بوده و در یک عملیات موفق تصفیه فاضلاب ، زلال – بدون بو و دارای حداقل مواد معلق و آلودگی BOD  و COD  است . در واحد کلرزنی می توان آن را ضدعفونی نموده و به واحد ذخیره ی پساب انتقال داد .

12-واحد ذخیره ی پساب

در این واحد ، پساب تصفیه شده وارد و برای چند روز نگهداری می شود بهتر است در قسمت پر عمق این حوضچه  ، یک چاله ی پمپاژ پیش بینی گردد که مواد معلق ته نشینی شده را بتوان هر از چندگاهی تخلیه نمود . پساب خروجی ضمن برخورداری از استانداردهای محیط زیستی ، قابل استفاده برای آبیاری فضای سبز شهرک های صنعتی خواهد بود .

 استفاده از آب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز

تصفیه آب و فاضلاب ، تصفیه آب شهری

 

 

 

جدیدترین محصولات