Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 25 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب ، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل RBC   ،  MBBR ، IFAS و ... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است .

هم اکنون به دلیل نیاز کشور به تامین آب در شرایط کم آبی و خشکسالی مناطق اقدام به تولید ماژولهای MBR جهت نصب در حوضچه های هوادهی نموده است .

جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.i-mbr.ir مراجعه نمایید . 

بررسی سیستم SBR شرکت گراف

سیستم تصفیه فاضلاب  SBR که علامت اختصاری (Sequencing Batch Reactor) است دارای دو مخزن اصلی است که مخزن اولی محل ته نشینی و جمع شدن لجن بوده و در دومی فرآیند هوادهی صورت می پذیرد .

سیستم sbrشرکت مهندسی فراز تصفیه

 

این فرآیند در 5 مرحله و در زمان های مشخص صورت می پذیرد .

1- پر شدن مخزن فرآیند (Charging or Filling )

مواد جامد کمی ته نشین شده و لایه های بالاتر وارد حوضچه ی بعدی می شود .

2-هوادهی شدن (Aearation )

با بالا بودن میکروارگانیسم ، عملیات هوادهی و تغذیه صورت می پذیرد .

3- ته نشین شدن (Rest or Sedimentation )

میکروارگانیسم ها یا لجن در کف حوضچه ته نشین شده و آب زلال در بالای حوضچه قرار می گیرد .

4-خارج کردن پساب تصفیه شده (Water Draw Off )

لایه های زلال آب به چاه جذبی انتقال می یابد و یا برای آبیاری استفاده می شود .

5- مرحله ی سکون و برگشت لجن ( Sludge Return )

 

با رعایت MLSS مورد نیاز در حوضچه ی هوادهی ، مازاد لجن ، قابل انتقال به مخزن اولیه خواهد بود .

شرکت گراف تولید کننده ی پکیج های تصفیه فاضلاب SBRدر ظرفیت های کوچک و قابل دفن است .

اگر چه ساختار پلیمری مخازن و جمع و جور بودن تجهیزات مربوطه می تواند بعنوان نکات مثبتی در این محصول تلقی شود ولی گران بودن کالا به جهت افزایش نرخ ارز و تعرفه های گمرکی ، موجب می شود قابل رقابت با فرآیندهای مشابه و یا حتی همین فرآیند SBR که در داخل کشور ساخته می شود نباشد .

امروزه منابع پلی اتیلن دو جداره دفنی در داخل کشور نیز تولید می شوند که در شرایط نصب مختلفی تست و بهره برداری شده اند و می تواند بعنوان جایگزین نسبت به منابع گراف مورد استفاده قرار گیرد . ضمن آنکه تجهیزات هوادهی می تواند متناسب با ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب طراحی و محاسبه گردد و با استفاده از تابلو برق دارای PLC ، کلیه ی بخش ها و تجهیزات بصورت اتوماتیک کار می کنند . ایرلیفت پمپ به کمک جریان هوا ، وظیفه ی انتقال لجن را هم در تولید پکیج تصفیه فاضلاب فراز تصفیه و هم تولید گراف بعهده دارد .

فشار کاری بالایی از داخل مخزن بدلیل کم بودن عمق مایع وجود نداشته و استوانه ای بودن منابع و پروفیل های نواری تقویت شده از بیرون منابع دو جداره ی پلی اتیلنی ، قابلیت دفن آن ها را در عمق های زیاد و حتی دارای بار ترافیکی بالا جهت تردد ماشین های سنگین دار است .

چنانچه بخواهیم از پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی فرازتصفیه نیز در داخل یا روی زمین استفاده کنیم ، شرایط قابل رقابتی را نسبت به محصولات خارجی خواهیم داشت . این اتفاقی است که در سی سال گذشته افتاده و تصفیه خانه هایی که توسط شرکت های امریکایی و اروپایی در ایران اجرا می شدند جای خود را به محصولات داخلی داده و ارز بسیاری صرفه جویی شده است .

ناگفته نماند شرکت گراف و یا دیگر محصولات مشابه خارجی دارای ظرفیت های بالایی نیستند و در جداول مشخصات فنی خود  ، اطلاعات را تا ظرفیت تصفیه تا 30 مترمکعب در روز درج نموده اند . در بسیاری از پروژه ها ظرفیت های بسیار بالاتری مورد درخواست می باشد و سری یا موازی کردن بیش از دو سه مدل از این ظرفیت ها چندان مورد علاقه ی طراحان قرار نمی گیرد .

در همه ی واحد های SBR که توسط شرکت مهندسی فراز تصفیه تولید می شود نیز امکان لحاظ نمودن ادواتی جهت حذف نیترات و فسفات و یا افزودن پکیج های میکروب زدایی با UV یا ازن وجود دارد .

پکیج های تصفیه فاضلاب SBR شرکت گراف (GRAF) ، دارای حوضچه ی جداگانه ای جهت تزریق کلر و زمان ماند کافی نمی باشند . پرکلرین بعنوان ارزان ترین و متداولترین روش برای ضدعفونی پساب تصفیه شده در ایران بکار می رود چون کلر در این کشور بصورت جامد یا بصورت گازی تولید می گردد . گندزدایی با محلول کلر در پکیج تصفیه فاضلاب فراز تصفیه قابل استفاده می باشد .

همچنین لجن مازاد تولیدی در تصفیه خانه در سیستم های ساخت فراز تصفیه به مخزن هاضم لجن هوازی یا غیر هوازی ریخته می شود ولی در سیستم گراف ، مخزن اضافی بدین منظور پیش بینی نشده است .

بدلیل وجود آشغال در شبکه ی فاضلاب ، تعبیه ی آشغالگیر دارای اهمیت بالایی است که در سیستم های تصفیه فاضلاب این شرکت ، واحد مناسبی بصورت سبدی در داخل حوضچه ی فلزی یا پلی اتیلنی تعبیه می گردد . در تولیدات شرکت گراف فضای مناسبی در داخل حوضچه که بتوان از طریق دریچه ی بازدید آشغال ها را بیرون کشید وجود ندارد .

شرکت مهندسی فراز تصفیه با 24 سال سابقه ی کاری توانسته انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب از جمله SBR را در برخی پروژه ها استفاده نماید . البته بکارگیری SBR بعنوان اولین گزینه ی پیشنهادی به مشتری نخواهد بود مگر اینکه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب در ظرفیت های کم بوده و بتواند با مبالغ کمتری در رقابت با دیگر فرآیندها قرار گیرد .فرایند تصفیه فاضلاب sbr

 

 

 تصفیه آب شهری

جدیدترین محصولات