Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 20 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل IFAS ،MBBR,  RBC ،... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است. این شرکت تولید کننده اولین دستگاه تصفیه فاضلاب به روش RBC در ایران است.
هم اکنون این شرکت جهت تکمیل اهداف بنیادین خود، با ارائه دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی iWater  برای تامین سلامت خانواده ها نیز گام برداشته است.
جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.iWater.co مراجعه نمائید.

سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی

سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی

فاضلاب رادیواکتیو

در نیروگاه های هسته ای مقادیر زیادی مواد رادیواکتیو وجود دارد که طراحی و اجرای سیستم تصفیه فاضلاب آنها مطابق استانداردها و الزامات خاص این نیروگاه ها صورت می گیرد و خارج از این مبحث است . این مقاله به بررسی سیستم فاضلاب کلیه تاسیساتی که از موارد رادیواکتیو استفاده می کنند به جز نیروگاههای هسته ای می پردازد . هدف اصلی در طراحی سیتم های فاضلاب رادیو اکتیو کاهش خطرات ناشی از تابش این مواد به پرسنل ، محیط زیست و مردم می باشد . مواد رادیواکتیو در پنج گروه بیشترین کاربرد را دارند :

تصفیه فاضلاب صنعتی

 

1- علوم تصویر برداری

2- تشخیص بیماری ها

3- سیستم تصفیه

4- فعالیت های صنعتی

5- فعالیت های تحقیقاتی

مواد هسته ای به کار رفته در همه موارد فوق ، به صورت ایزوتوپ می باشند برخی از ایزوتوپ ها پرکاربرد عبارتند از : ید 131 ، فسفر 32 ، تکنسیوم 99 ، کلسیم 45 ، کربن 14 ، استرانسیوم 90 ، و رادیوم 226. الزامات حمل مواد رادیواکتیو نظیر حمل مواد شیمیایی سمی و یا حمل میکروارگانیسم ها می باشد . با این تفاوت که برای حمل مواد رادیواکتیو باید از حفاظ مناسب جهت جلوگیری از تابش تشعشعات استفاده کرد ، بدین صورت که مواد رادیواکتیو در جعبه هایی که دارای لایه هایی از سرب و یا بتن که بهترین حفاظ در مقابل این مواد هستند حمل می شوند .

انتخاب جنس لوله ها در تصفیه فاضلاب  :

جنس لوله ها برای سیستم جمع آوری فاضلاب رادیواکتیو با توجه به نوع  مواد رادیواکتیو انتخاب می شود . به طور کلی یک سیستم فاضلاب رادیواکتیو باید ویژگی های زیر را داشته باشد :

- سطح لوله های بکار رفته در آن صاف باشد .

- تمیز نمودن و آلودگی زدایی سیستم لوله کشی به راحتی امکان پذیر باشد .

- سیستم لوله کشی در برابر اکسید شدن و خوردگی مقاوم باشد .

- محل اتصالات به گونه ای باشد که رسوب و گرفتگی درآن ها ایجاد نشود .

- مواد بکار رفته در اتصالات باید از جنسی باشد که در برابر تشعشعات مواد رایو اکتیو مقاوم باشد .

در کارهایی که میزان تشعشعات بسیار بالاست ، احتمال اینکه لوله ها تحت تاثیر این تشعشعات واقع شوند ، زیاد است . همچنین خوردگی لوله ها می تواند آن ها را اکتیو کند . پس سیستم فاضلاب باید به صورت دوره ای بازرسی شود از لوله های پلاستیکی ، آب بند ها و گسکتهای پلاستیکی به هیچ عنوان در سیستم فاضلاب رادیواکتیو استفاده نمی شود ، چرا که مواد پلاستیکی تحت تاثیر تشعشعات رادیواکتیو ، قرار می گیرند مثلاً تفلون در جایی که حتی مقادیر کمی از مواد رادیو اکتیو وجود دارد استفاده نمی شود .

بهترین ماده برای سیستم فاضلاب رادیواکتیو استنلس استیل 316L و بهترین اتصالات ، اتصالات نوع جوشی است .

اتصالات نوع جوشی تنها اتصالی است که از ایجاد دلمه و رسوب در محل اتصال جلوگیری می کند . جوشکاری در این سیستم به علت نیاز به سطوح داخلی بسیار صاف غالباً به روش اوربیتال اجرا می شود . جوشکاری باید با دقت و توسط افراد صلاحیت دار انجام شود و تست جوش ها با استفاده از روش های غیر مخرب صورت گیرد .

 

ملاحضات کلی طراحی سیستم تصفیه فاضلاب  :

شیب لوله های فاضلاب باید تا حد امکان زیاد باشد تا عمل تخلیه به سرعت صورت گیرد و لوله ها شسته شوند . در آزمایشگاه ها و جاهایی که فیوم هودها و گلاوباکسها وجود دارند به علت سطوح بالای تابش مواد رادیواکتیو ، حتی مقادیر کمی از فاضلاب رادیواکتیو باید در مخازنی در زیر این تجهیزات و مجهز به حفاظ ، ذخیره و سپس به صورت دوره ای تخلیه شوند . اگر در یک کاربری نیاز به ذخیره مقادیر زیادی از فاضلاب رادیواکتیو با سطح تابش پایین باشد ، می توان فاضلاب را به یک مخزن ذخیره منتقل کرد . مدت زمان نگهداری فاضلاب در این مخزن معمولاً ده برابر نیمه عمر مواد رادیواکتیو موجود در فاضلاب است . سپس این فاضلاب توسط شرکت های پیمانکاری که مجوزهای لازم در این زمینه را دارند از مخازن ذخیره به تراک ها منتقل و به مکان هایی که برای این فاضلاب ها در نظر گرفته شده ارسال می شوند . اگر لباس کا ر ، تجهیزات و ... نیز آغشته به مواد رادیواکتیو باشند ، باید آن ها را نیر در ظروف در بسته ی مخصوصی جمع آوری و همراه فاضلاب رادیواکتیو از محل خارج نمود .

در آزمایشگاه های کار با مواد رادیواکتیو ، معمولاً کف شور نصب نمی شود و اگر مایعات رادیواکتیو روی زمین ریخته شود باید با دستمال های جاذب پاک شود .

اگر محیط آزمایشگاه به گونه ای است که آب ، زیاد در کف ریخته می شود و نیاز به کف شور می باشد . شیب کف به سمت کف شور باید 1 اینچ در 20 فوت باشد و کف شور نصب شده باید از جنس استنلس استیل بوده و هنگامی که از آن استفاده نمی شود باید درپوش روی آن قرار داد .

 63

 

 

جدیدترین محصولات