Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 25 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب ، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل RBC   ،  MBBR ، IFAS و ... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است .

هم اکنون به دلیل نیاز کشور به تامین آب در شرایط کم آبی و خشکسالی مناطق اقدام به تولید ماژولهای MBR جهت نصب در حوضچه های هوادهی نموده است .

جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.i-mbr.ir مراجعه نمایید . 

سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی

سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی

فاضلاب رادیواکتیو

در نیروگاه های هسته ای مقادیر زیادی مواد رادیواکتیو وجود دارد که طراحی و اجرای سیستم تصفیه فاضلاب آنها مطابق استانداردها و الزامات خاص این نیروگاه ها صورت می گیرد و خارج از این مبحث است . این مقاله به بررسی سیستم فاضلاب کلیه تاسیساتی که از موارد رادیواکتیو استفاده می کنند به جز نیروگاههای هسته ای می پردازد . هدف اصلی در طراحی سیتم های فاضلاب رادیو اکتیو کاهش خطرات ناشی از تابش این مواد به پرسنل ، محیط زیست و مردم می باشد . مواد رادیواکتیو در پنج گروه بیشترین کاربرد را دارند :

تصفیه فاضلاب صنعتی

 

1- علوم تصویر برداری

2- تشخیص بیماری ها

3- سیستم تصفیه

4- فعالیت های صنعتی

5- فعالیت های تحقیقاتی

مواد هسته ای به کار رفته در همه موارد فوق ، به صورت ایزوتوپ می باشند برخی از ایزوتوپ ها پرکاربرد عبارتند از : ید 131 ، فسفر 32 ، تکنسیوم 99 ، کلسیم 45 ، کربن 14 ، استرانسیوم 90 ، و رادیوم 226. الزامات حمل مواد رادیواکتیو نظیر حمل مواد شیمیایی سمی و یا حمل میکروارگانیسم ها می باشد . با این تفاوت که برای حمل مواد رادیواکتیو باید از حفاظ مناسب جهت جلوگیری از تابش تشعشعات استفاده کرد ، بدین صورت که مواد رادیواکتیو در جعبه هایی که دارای لایه هایی از سرب و یا بتن که بهترین حفاظ در مقابل این مواد هستند حمل می شوند .

انتخاب جنس لوله ها در تصفیه فاضلاب  :

جنس لوله ها برای سیستم جمع آوری فاضلاب رادیواکتیو با توجه به نوع  مواد رادیواکتیو انتخاب می شود . به طور کلی یک سیستم فاضلاب رادیواکتیو باید ویژگی های زیر را داشته باشد :

- سطح لوله های بکار رفته در آن صاف باشد .

- تمیز نمودن و آلودگی زدایی سیستم لوله کشی به راحتی امکان پذیر باشد .

- سیستم لوله کشی در برابر اکسید شدن و خوردگی مقاوم باشد .

- محل اتصالات به گونه ای باشد که رسوب و گرفتگی درآن ها ایجاد نشود .

- مواد بکار رفته در اتصالات باید از جنسی باشد که در برابر تشعشعات مواد رایو اکتیو مقاوم باشد .

در کارهایی که میزان تشعشعات بسیار بالاست ، احتمال اینکه لوله ها تحت تاثیر این تشعشعات واقع شوند ، زیاد است . همچنین خوردگی لوله ها می تواند آن ها را اکتیو کند . پس سیستم فاضلاب باید به صورت دوره ای بازرسی شود از لوله های پلاستیکی ، آب بند ها و گسکتهای پلاستیکی به هیچ عنوان در سیستم فاضلاب رادیواکتیو استفاده نمی شود ، چرا که مواد پلاستیکی تحت تاثیر تشعشعات رادیواکتیو ، قرار می گیرند مثلاً تفلون در جایی که حتی مقادیر کمی از مواد رادیو اکتیو وجود دارد استفاده نمی شود .

بهترین ماده برای سیستم فاضلاب رادیواکتیو استنلس استیل 316L و بهترین اتصالات ، اتصالات نوع جوشی است .

اتصالات نوع جوشی تنها اتصالی است که از ایجاد دلمه و رسوب در محل اتصال جلوگیری می کند . جوشکاری در این سیستم به علت نیاز به سطوح داخلی بسیار صاف غالباً به روش اوربیتال اجرا می شود . جوشکاری باید با دقت و توسط افراد صلاحیت دار انجام شود و تست جوش ها با استفاده از روش های غیر مخرب صورت گیرد .

 

ملاحضات کلی طراحی سیستم تصفیه فاضلاب  :

شیب لوله های فاضلاب باید تا حد امکان زیاد باشد تا عمل تخلیه به سرعت صورت گیرد و لوله ها شسته شوند . در آزمایشگاه ها و جاهایی که فیوم هودها و گلاوباکسها وجود دارند به علت سطوح بالای تابش مواد رادیواکتیو ، حتی مقادیر کمی از فاضلاب رادیواکتیو باید در مخازنی در زیر این تجهیزات و مجهز به حفاظ ، ذخیره و سپس به صورت دوره ای تخلیه شوند . اگر در یک کاربری نیاز به ذخیره مقادیر زیادی از فاضلاب رادیواکتیو با سطح تابش پایین باشد ، می توان فاضلاب را به یک مخزن ذخیره منتقل کرد . مدت زمان نگهداری فاضلاب در این مخزن معمولاً ده برابر نیمه عمر مواد رادیواکتیو موجود در فاضلاب است . سپس این فاضلاب توسط شرکت های پیمانکاری که مجوزهای لازم در این زمینه را دارند از مخازن ذخیره به تراک ها منتقل و به مکان هایی که برای این فاضلاب ها در نظر گرفته شده ارسال می شوند . اگر لباس کا ر ، تجهیزات و ... نیز آغشته به مواد رادیواکتیو باشند ، باید آن ها را نیر در ظروف در بسته ی مخصوصی جمع آوری و همراه فاضلاب رادیواکتیو از محل خارج نمود .

در آزمایشگاه های کار با مواد رادیواکتیو ، معمولاً کف شور نصب نمی شود و اگر مایعات رادیواکتیو روی زمین ریخته شود باید با دستمال های جاذب پاک شود .

اگر محیط آزمایشگاه به گونه ای است که آب ، زیاد در کف ریخته می شود و نیاز به کف شور می باشد . شیب کف به سمت کف شور باید 1 اینچ در 20 فوت باشد و کف شور نصب شده باید از جنس استنلس استیل بوده و هنگامی که از آن استفاده نمی شود باید درپوش روی آن قرار داد .

 63

 

 

جدیدترین محصولات