Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 20 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل IFAS ،MBBR,  RBC ،... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است. این شرکت تولید کننده اولین دستگاه تصفیه فاضلاب به روش RBC در ایران است.
هم اکنون این شرکت جهت تکمیل اهداف بنیادین خود، با ارائه دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی iWater  برای تامین سلامت خانواده ها نیز گام برداشته است.
جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.iWater.co مراجعه نمائید.

بهبود تصفیه آب دیگ بخار ( قسمت دوم )

در مقاله پیشین به این قسمت رسیدیم که مواد شیمیایی رایج جهت تصفیه آب صنعتی موادی همچون لخته سازها ، فسفات ها ، اکسیژن زداها ، شلانت ها  می بادش که در این مقاله این مواد را توضیح می دهیم :

223366

 

لخته ساز ها

آب دیگ را می توان با فریک کلراید ( کلرید آهن ) یا سولفات پتاسیم آلومینیوم هیدراته ( که تحت عنوان آلوم “ alum “ شناخته می شود . ) تصفیه نمود . این مواد با مجتمع کردن ذرات معلق درآب کنار یکدیگر ، آن ها را بصورت توده در آورده و لخته می سازند . این توده های سنگین ناخالصی ها که اغلب لجن نامیده می شوند ، از آب به پایین رانده شده و در ته دیگ جمع می گردند که سپس می توان آن رها را از طریق فرآیند زیر آب زنی خارج نمود .

فسفات ها

گرچه فرآیند لخته سازی ( انعقاد ) ناخالصی های معلق را از آب خارج می کند ، اما توده های لجن کماکان خورنده هستند و مادامی که در ته دیگ باقی می مانند می توانند به دیگ آسیب بزنند . برای مقابله با این مشکل ، سدیم فسفات را می توان به آب اضافه نمود که سطح pH توده ها را کنترل کرده و به پیشگیری از وقوع خوردگی مخرب کمک می کند .

اکسیژن زداها :

اکسیژن یکی از عوامل اصلی خوردگی در فلزات است ، بنابراین دفع اکسیژن اضافی از آب در طولانی شدن عمر و عملکرد دیگ مفید خواهد بود . برای این منظور می توان از اکسیژن زداهایی از قبیل سولفیت سدیم یا هیدرازین استفاده نمود که به دفع اکسیژن و حفاظت در برابر خوردگی مخرب کمک خواهند کرد .

شلانت ها 

شلانت ها مولکول های خاصی هستند که می توانند به یون های فلزی با بار مثبت متصل شده و از تشکیل رسوبات نا محلول این یون ها جلوگیری کنند . شلانت های رایج تصفیه آب شامل اتیلن دی آمین تترا استیک اسید( EDAT )  و نیتریلوتری استیک اسید ( NTA )  می باشند که با کلسیم و منیزیم موجود در آب یون های کمپلکس تشکیل می دهند . شلانت ها در واقع یون های فلزی را منزوی کرده و بدین طریق رسوبگذاری در دیگ را کنترل می کنند .

علاوه بر آگاهی از این که کدامیک از مواد شیمیایی بهترین عملکرد را با ناخالصی های موجود در آب دیگ ارائه می دهند ، اپراتورهای دیگ های مولد نیرو باید از مشکلات بالقوه ای که می توانند هنگام نیاز به عملکرد با آب سوپرهیت بوجود آیند مطلع باشند . بر حسب تعریف آب سوپرهیت آبی است که تحت فشار و در دماهای بین نقطه جوش 100C تا دمای بحرانی 370C مورد استفاده قرار می گیرد .

توجه خاصی باید به مشخصه های عملیاتی آب سوپرهیت مبذول نمود چرا که در دماهای بیش از 300C ، آب می تواند خورنده تر از دماهای معمولی باشد . این امر ایجاب می کند که در انتخاب مواد ساختاری و همچنین مواد شیمیایی مورد نیاز برای تصفیه ی آب بسیار دقت نمود . ثابت شده است که لوله کشی کربن استیل و استینلس استیل برای این کاربردها بسیار مناسبند .

پکیج تصفیه فاضلاب

جدیدترین محصولات