Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 25 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب ، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل RBC   ،  MBBR ، IFAS و ... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است .

هم اکنون به دلیل نیاز کشور به تامین آب در شرایط کم آبی و خشکسالی مناطق اقدام به تولید ماژولهای MBR جهت نصب در حوضچه های هوادهی نموده است .

جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.i-mbr.ir مراجعه نمایید . 

بهبود تصفیه آب دیگ بخار ( قسمت دوم )

در مقاله پیشین به این قسمت رسیدیم که مواد شیمیایی رایج جهت تصفیه آب صنعتی موادی همچون لخته سازها ، فسفات ها ، اکسیژن زداها ، شلانت ها  می بادش که در این مقاله این مواد را توضیح می دهیم :

223366

 

لخته ساز ها

آب دیگ را می توان با فریک کلراید ( کلرید آهن ) یا سولفات پتاسیم آلومینیوم هیدراته ( که تحت عنوان آلوم “ alum “ شناخته می شود . ) تصفیه نمود . این مواد با مجتمع کردن ذرات معلق درآب کنار یکدیگر ، آن ها را بصورت توده در آورده و لخته می سازند . این توده های سنگین ناخالصی ها که اغلب لجن نامیده می شوند ، از آب به پایین رانده شده و در ته دیگ جمع می گردند که سپس می توان آن رها را از طریق فرآیند زیر آب زنی خارج نمود .

فسفات ها

گرچه فرآیند لخته سازی ( انعقاد ) ناخالصی های معلق را از آب خارج می کند ، اما توده های لجن کماکان خورنده هستند و مادامی که در ته دیگ باقی می مانند می توانند به دیگ آسیب بزنند . برای مقابله با این مشکل ، سدیم فسفات را می توان به آب اضافه نمود که سطح pH توده ها را کنترل کرده و به پیشگیری از وقوع خوردگی مخرب کمک می کند .

اکسیژن زداها :

اکسیژن یکی از عوامل اصلی خوردگی در فلزات است ، بنابراین دفع اکسیژن اضافی از آب در طولانی شدن عمر و عملکرد دیگ مفید خواهد بود . برای این منظور می توان از اکسیژن زداهایی از قبیل سولفیت سدیم یا هیدرازین استفاده نمود که به دفع اکسیژن و حفاظت در برابر خوردگی مخرب کمک خواهند کرد .

شلانت ها 

شلانت ها مولکول های خاصی هستند که می توانند به یون های فلزی با بار مثبت متصل شده و از تشکیل رسوبات نا محلول این یون ها جلوگیری کنند . شلانت های رایج تصفیه آب شامل اتیلن دی آمین تترا استیک اسید( EDAT )  و نیتریلوتری استیک اسید ( NTA )  می باشند که با کلسیم و منیزیم موجود در آب یون های کمپلکس تشکیل می دهند . شلانت ها در واقع یون های فلزی را منزوی کرده و بدین طریق رسوبگذاری در دیگ را کنترل می کنند .

علاوه بر آگاهی از این که کدامیک از مواد شیمیایی بهترین عملکرد را با ناخالصی های موجود در آب دیگ ارائه می دهند ، اپراتورهای دیگ های مولد نیرو باید از مشکلات بالقوه ای که می توانند هنگام نیاز به عملکرد با آب سوپرهیت بوجود آیند مطلع باشند . بر حسب تعریف آب سوپرهیت آبی است که تحت فشار و در دماهای بین نقطه جوش 100C تا دمای بحرانی 370C مورد استفاده قرار می گیرد .

توجه خاصی باید به مشخصه های عملیاتی آب سوپرهیت مبذول نمود چرا که در دماهای بیش از 300C ، آب می تواند خورنده تر از دماهای معمولی باشد . این امر ایجاب می کند که در انتخاب مواد ساختاری و همچنین مواد شیمیایی مورد نیاز برای تصفیه ی آب بسیار دقت نمود . ثابت شده است که لوله کشی کربن استیل و استینلس استیل برای این کاربردها بسیار مناسبند .

پکیج تصفیه فاضلاب

جدیدترین محصولات