Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 25 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب ، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل RBC   ،  MBBR ، IFAS و ... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است .

هم اکنون به دلیل نیاز کشور به تامین آب در شرایط کم آبی و خشکسالی مناطق اقدام به تولید ماژولهای MBR جهت نصب در حوضچه های هوادهی نموده است .

جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.i-mbr.ir مراجعه نمایید . 

ویژگی ها و مزایای بیوراکتور غشایی ( MBR)

ویژگی های بیوراکتورغشایی ( تصفیه فاضلاب به روش mbr)

در این مقاله می خواهیم به برخی از ویژگی های بیوراکتور غشایی اشاره نماییم

- یکی از ویژگی هایی که می تواند سبب ارجح شدن این سیستم نسبت به  فرآیند سیستم های تصفیه فاضلاب قدیمی شود ذخیره انرژی است که یکی از دلایل مثبت می باشد .

کاهش انرژی به صورت زیر تقسیم می شود :

 25 درصد مصرف انرژی در تصفیه بیولوژیک و همچنین کاهش 75 درصدی مصرف انرژی در تصفیه مرحله سوم فاضلاب که سبب کاهش  انرژی می شود .

Mbr Design

 

کاهش فضای مورد نیاز روی زمین جهت تصفیه خانه که تقریبا این فضا را تا 80 درصد کاهش می دهد .

این سیستم در کل هزینه سرمایه گذاری کمتری دارد . حجم تجهیزات تغلیظ لجن مازاد نیز کاهش می یابد .

راهبری ساده ای دارد و در زمان بهره برداری نیاز به اپراتور وجود ندارد .

امکان استفاده مجدد از پساب وجود دارد فاضلاب تصفیه شده بسیار کیفیت بالایی دارد که استانداردهای جهانی آب استحمام را دارا است و می توان از آب برای فلاش تانک ها و آبیاری و شستشو و ... استفاده نمود .

در کل با توجه به ویژگی های این سیستم و قیمت مناسب و کیفیت فاضلاب تصفیه شده سیستم تصفیه فاضلاب ام بی آر بسیار بهتر از بقیه سیستم ها است .

 

مزایای استفاده از بیوراکتور غشایی ( تصفیه فاضلاب به روش MBR )

با توجه به مشکلات کم آبی و بی آبی که هم اکنون درکشور عزیزمان ایران وجود دارد بهترین راه حل استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده و بازگشت مجدد آب فاضلاب می باشد . همچنین بهتر است که این انتخاب روی سیستمی باشد که کیفیت فاضلاب تصفیه شده آن بسیار بالا باشد و آیتم های مورد استفاده از آب خروجی از تصفیه خانه نیز بالا باشد .

یکی دیگر از مزایای انتخاب این سیستم بازدهی بالای تلفیق فیلتراسیون غشایی همراه با فرآیند بیولوژیک در یک واحد فرآیند کوچک است .

به دلیل این که در این سیستم قسمت های تانک های ته نشینی کلا حذف می گردد. حجم تانک قسمت هوادهی تا 50 درصد کاهش می یابد در نتیجه  سبب می گردد که کل قسمت تصفیه خانه فضای کمتری را نسبت به بقیه روش ها داشته باشد .

در این فرآیند به دلیل این که نسبت به بقیه سیستم های تصفیه فاضلاب حساسیت کمتری به مواد های سمی و خطرناک دارد و قدرت تحمل بالاتری را جهت شوک های فرآیندی دارد .

در این سیستم ( تصفیه فاضلاب به روش بیوراکتور غشایی ( mbr )  ) توانایی بهتر در نگهداری مواد حل شده به صورت انتخابی و مواد معلق جامد وجود دارد .  

امکان کنترل نمودن جمعیت میکروبی و می تواند تمام باکتری ها را نگهداری نماید و انعطاف پذیری در طی فرآیند بالا است .

در این مقاله در رابطه با ویژگی ها و مزایای بیوراکتورغشایی ( تصفیه فاضلاب( MBR  و به صورت کلی بیان می گردد که این سیستم از بقیه سیستم ها دارای مزایا و ویژگی های بهتری است .

امید است با توجه به بررسی اطلاعات کامل طراحی سیستم مناسب بتوانیم از آب های تصفیه شده بیشترین بهره را ببریم .

جدیدترین محصولات