Title

شرکت مهندسی فراز تصفیه با برخورداری از 25 سال تجربه در صنعت آب و فاضلاب ، پروژه های متعددی را با روش های مختلف تصفیه فاضلاب از قبیل RBC   ،  MBBR ، IFAS و ... در نقاط مختلف کشور اجرا نموده است .

هم اکنون به دلیل نیاز کشور به تامین آب در شرایط کم آبی و خشکسالی مناطق اقدام به تولید ماژولهای MBR جهت نصب در حوضچه های هوادهی نموده است .

جهت دریافت توضیحات بیشتر این محصول به سایت www.i-mbr.ir مراجعه نمایید . 

گرفتگی دیفیوزر دیسکی و راه کار حل آن

دیفیوزر دیسکی

در بسیاری از تصفیه خانه های بزرگ فاضلاب که در این چند ساله اخیر احداث شده اند باری این که بتوانند به اکسیژن کارآمد دسترسی پیدا کنند قسمت سیستم هوادهی را مجهز به دیفیوزر های حباب ریز OXYaero می کنند . اما طبق تحقیقاتی که روی دیفیوزر ها صورت گرفته است نشان می دهد که گرفتگی دیفیوزر ها تاثیری بسیار بالایی وری راندمان انتقال اکسیژن از طریق این دیفیوزر ها دارد .

که این کاهش کارایی دیفیوزر ها به دلیل گرفتگی هزینه بسیار بالا و چشم گیری را برای تصفیه خانه در بر دارد .

987456

 

 

 

به دلیلی گرفتگی که در دیفیوزر ها رخ می دهد به مرور زمان می تواند کاهش بازده چشم گیری را داشته باشد .در اثر گرفتگی دیفیوزر هافشار متقابل نیز افزایش می یابد که در برخی از موارد به دلیل افزایش بسیار زیاد این فشار سبب تغییرات خصوصصیات منافذ ممبران های پلیمری می شود . و البته هر دو این موارد سبب کاهش بازده کلی فرآیند و هد رفتن انرژی می شود .

در نتیجه به دلیلی موارد ی که در بالا به آن ها اشاره شد نیاز می شود که این منافذ دیفیوزر ها در طی هر چند وقت یکبار شستشو صورت گیرد . تا سبب بالار فتن بازده و صرفه جویی در انرژی شود .

طبق نتیجه ای که از ازمایش های میدانی بدست امده است کاهش بازدهی دیفیوزر با گذر زمان رخ می دهد و بیشترین زمان کاهش راندمان دیفیوزر ها 2 سال بعد از شروع عملیات تصفیه فاضلاب رخ می دهد .

با توجه به بررسی هخای صورت گرفته بهترین زمان برای شستشو دیفیوز رها هر 9 ماه یکبار می باشد و همچننی نباید این زمان بیشتر از 24 ماه برسد .

روش های مخلفی برای شستشو دیفیوز رها وجود دارد که هر کدام از این روش ها دارای سختی و هزینه متفاوتی می باشند . راحت ترین روش برای شستشوی دیفیوزر خالی نمودن مخزن هوادهی می باشد . سپس شستشوی دیفیوزر از قسمت بالای مخزن با استفاده از فشار آب می باشد . در این شکل شستشو نیازمند به یک لوله آب به منظور شستشو بر روی مخزن می باشد این روش برای حذف لایه های بیولوژیکی به صورت جزیی و کامل بسیار موثر می باشد .

در این روش شستشو دیفیوزر پاشش آب با فشر بالا و فشار پایین صورت می گیرد در مرحله اول با فشار پایین و برای هر دیفیوزر بین 10 – 30 ثانیه عمل شستشو را انجام می دهد و در فشار بالا برای هر دیفیوزر 1 دقیقه عمل شستشو را انجام می دهد .

 

اما در زمانی که مواد معدنی ته نشین می شوند این روش دیگر جواب گو نیست و باید از روش اسید شویی استفاده شود .

در روش اسید شویی ابتدا باید بلوئر ها ها ار خاموش نمود و بعد از آن مخزن هوادهی را خالی کرد و دیفیوز رها به روش پاشش آب با فشار بالا شستشو شوند در مرحله بعد هر یک از دیفیوزرها  با محلول موراییک اسید پر می شود و به مدت 30 دقیقه بلوئر روشن می شود و هوادهی انجام می گیرد . بعد از مرحله شستشو اسیدی مجدداً دیفیوز رها با فشار بالا به مدت 1 دقیقه آبکشی می شود در انتهای کار بلوئر ها مجدداً راه اندازی می شوند . همزمان با هوادهی باید دیفیوزر ها به مدت 10 – 20 ثانیه با فشار آب بالا آبکشی شوند .

 

جدیدترین محصولات